Головна » Влада » Пенсійний фонд » Чому виникають переплати пенсій у працюючих пенсіонерів?
questionmark

Чому виникають переплати пенсій у працюючих пенсіонерів?

Згідно зі ст.16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено обов’язок пенсіонерів повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення. Заяву такого змісту підписує кожен пенсіонер при призначенні пенсії, надбавок та підвищень до неї.

Є ціла низка особливостей обчислення пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язков державне пенсійне страхування», в залежності від того, працює одержувач пенсії чи ні. Відповідно, зміна цього стану (звільнення або працевлаштування) може суттєво вплинути на рівень пенсійного забезпечення, а саме призвести до зменшення або збільшення розміру пенсії, а при несвоєчасному повідомленні пенсіонером органів Пенсійного фонду про такі обставини – до накопичення значних безпідставно одержаних сум пенсій, які доведеться відшкодовувати.

Наводимо перелік основних виплат, які призначаються до пенсій винятково непрацюючим особам або розмір яких безпосередньо залежить від того, чи працює пенсіонер:

– надбавки непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї (розмір такої надбавки на одного утриманця складає 150 грн на місяць);

– пенсії за вислугу років виплачуються лише за умови залишення роботи, яка дає право на цю пенсію;

– пенсії через інвалідність, що обчислені у розмірі пенсії за віком, пенсіонерам-інвалідам, які не досягли пенсійного віку, лише за умови залишення роботи;

– пенсії у зв`язку з втратою годувальника, що призначаються непрацюючим членам сім`ї померлого, які зайняті доглядом за дітьми померлого годувальника до досягнення ними восьми років;

– особам, звільненим за скороченням штатів та яким призначена пенсія за віком за 1,5 року до досягнення ними пенсійного віку, виплата призначеної пенсії в разі їхнього працевлаштування припиняється;

– індексація пенсій відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» працюючим пенсіонерам проводиться з урахуванням отриманої заробітної плати та відповідно до базового місяця нарахування індексації;

– підвищення, передбачене для всіх непрацюючих пенсіонерів постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 № 198;

– доплата згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.2010 № 331.

Працюючі пенсіонери не мають права на підвищення пенсії у разі збільшення прожиткового мінімуму, відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який вступив у дію з першого жовтня 2011 року.

Слід мати на увазі, що до 1 січня 2015 року за жінками зберігається право виходу на пенсію в 55 років. Але за двох умов – за наявності не менш як 30 років страхового стажу та обов’язкового звільнення з роботи, тобто виплата дострокових пенсій припиняється до досягнення пенсійного віку, якщо людина знову влаштувалася на роботу.

Виплата спеціальних пенсій (держслужбовцям, науковим, науково-педагогічним працівникам тощо) у період роботи на посадах, які дають право на їх призначення, виплачується в розмірі трудових пенсій, обчислених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а після звільнення з таких посад – у розмірі, обчисленому відповідно до спеціальних законів. Зазначений порядок виплати пенсій не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію та які влаштувалися на роботу до 1 жовтня 2011 року.

Пенсіонери, які є фізичними особами – підприємцями або працюють на умовах, передбачених законодавством, у фізичних осіб – підприємців, належать до категорії працюючих пенсіонерів.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

Таким чином, якщо після працевлаштування пенсіонер не повідомив про це територіальне управління за місцем проживання і внаслідок цього утворилась переплата пенсійних сум, управління Пенсійного фонду має право прийняти рішення про утримання з пенсії сум переплати в межах 20 відсотків пенсії щомісячно.

Шановні пенсіонери! Щоб запобігти переплати пенсії у зв`язку з працевлаштуванням, пенсіонеру при зарахуванні на роботу необхідно повідомити про це управління Пенсійного фонду та надати документи, що підтверджують дату прийому на роботу. Адже легше попередити безпідставне одержання  пенсійних виплат, ніж утримувати суми переплат, на жаль, досить значні.

 

Марія ДЖУЛАЙ, начальник відділу з виплати пенсій

comments powered by HyperComments
126 queries in 0.443 seconds.